O budownictwie kanadyjskim

Budownictwo tradycyjne, tzn. budynek murowany, posiada wiele zalet, jednak nie jest nią izolacyjność cieplna samego muru. Dlatego w wielu krajach, np. USA, Kanadzie, krajach skandynawskich rozwijane są od wielu lat domy drewniane tzw szkieletowe. 

W domu drewnianym większą część ściany stanowi ocieplenie najczęściej z wełny mineralnej lub wypełnienie materiałem opartym na celulozie, a zewnętrzną warstwę stanowi tynk położony na izolacji cieplnej. Jako izolacje montowaną na zewnątrz można zastosować już styropian na odpowiednim ruszcie lub z kanałami wentylacyjnymi w celu wentylowania ściany i zapobieganiu wykraplania się pary wodnej. W budynku energooszczędnym nie liczy się tylko budowa przegród zewnętrznych, lecz także urządzenia wspomagające odzysk ciepła z wentylacji oraz niskoenergetyczne metody ogrzewania i chłodzenia, jednak bez odpowiedniej konstrukcji przegród spełnienie wymagań dotyczących budynków energooszczędnych nie jest możliwe.

Coraz prężniej rozwijające się budownictwo mieszkaniowe w Polsce potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które spełniają wymagania techniczne dotyczące współczynnika U, lecz są również tanie i szybkie w wykonawstwie. Spełnieniem tych wymagań jest dom drewniany , w którym wykorzystuje się materiały łatwo odnawialne i łatwo poddające się późniejszemu recyklingowi obniżając nie tylko koszty budowy, lecz także ewentualne koszty rozbiórki.

Pomimo stosunkowo łatwej technologii budowy domu szkieletowego drewnianego popełnia się kardynalne błędy prowadzące do szybkiego zużycia budynku, a nawet w skrajnych przypadkach nieumożliwiające jego zamieszkanie z powodu dużego zawilgocenia ścian, występujących grzybów i pleśni zagrażających życiu mieszkańców.

Infinite 2014 all rights reserved